Kotlin – jak zacząć?

Ostatnio zdałem sobie sprawę, że piszę tu o różnych „ficzerach”, ciekawostkach i zaletach Kotlina. Natomiast nigdy nie napisałem tak naprawdę wpisu typu „hello world”. Czyli: jak zacząć? gdzie zacząć? po co w ogóle zaczynać? skąd brać materiały do nauki? itd.

Dlatego teraz postaram się naprawić ten błąd 😉

Wstęp – Motywacja

Zakładam tutaj, że wiesz już co nieco o Kotlinie. Może ktoś znajomy coś w nim pisał? Może widziałeś jakąś prezentację? A może czytasz tego bloga od jakiegoś czasu? 😉 W każdym razie, doszły do Ciebie słuchy o różnych jego zaletach, i masz wystarczającą motywację, żeby poświęcić kilka godzin swojego życia.

Jeśli nie – jeśli jesteś „zielony” w temacie, to jest pewna szansa, że zmotywuje Cię moja prezentacja „Introduction to Kotlin” lub ten artykuł: „6 powodów, dla których Twój Biznes…” 😉

Mnie osobiście na początku przekonały trzy rzeczy:

  • Bezpieczeństwo względem null’i (brak NPE)
  • Brak wyjątków sprawdzanych
  • Nowoczesna, zwięzła i czytelna składnia

A potem okazało się, że to dopiero czubek góry lodowej… 😀

Zaczynamy!

Podstawowym źródłem wiedzy o Kotlinie jest strona główna projektu: kotlinlang.org.

  • Pod zakładką LEARN znajdziesz opis składni języka i sporo tutoriali.
  • Jednak jeśli jesteś jak ja, i wolisz uczyć się kodowania faktycznie kodując, to zdecydowanie ciekawsza będzie dla Ciebie zakładka TRY ONLINE. Jest tam online-owe IDE i tzw. Koansy – czyli proste praktyczne zadanka, których implementacja uczy krok po kroku możliwości języka. Polecam spędzić tu godzinkę lub dwie, i zaznajomić się z podstawową składnią i koncepcjami.

Jakie IDE?

Kiedy już poznasz podstawy, czas odpalić prawdziwe IDE z krwi i kości 😉

Jako że Kotlina tworzy firma JetBrains, naturalnym wyborem jest zainstalowanie IntelliJ IDEA. Nawet darmowa wersja „Community” ma preinstalowany plugin do Kotlina.

Ale spokojnie, istnieje również oficjalny plugin do Eclipse. A tak naprawdę to możemy korzystać z dowolnego innego środowiska, i kompilować z linii komend. Nie ma tu mowy o żadnym vendor lock-in.

Hello, World!

Utworzenie projektu w IntelliJ jest banalne. Klikamy kolejno: Create New Project > Kotlin > Kotlin/JVM i zrobione:

Teraz już wystarczy tylko utworzyć nowy plik Kotlina…

…i zacząć pisać main, aby uruchomiło się auto-completion:

Dopiszmy jeszcze tradycyjne println i nasz kodzik powinien wyglądać następująco:

fun main(args: Array<String>) {
    println("Hello, world!")
}

Odpalmy nasz kod klikając na ikonie po lewej od nazwy funkcji:

Gratuluję! Napisałeś swój pierwszy program w Kotlinie! Twoje życie już nigdy nie będzie takie samo 😉

Kolejny krok?

Znasz już podstawy języka i masz skonfigurowane IDE. Co teraz? Proponuję kilka rzeczy:

Rób dalej Koansy

Przede wszystkim dalej poznawaj język za pomocą Koansów. Rób codziennie kilka zadanek. Dzięki temu w krótkim czasie poznasz większość możliwości języka, i poczujesz się w nim swobodnie.

Nawiasem mówiąc, Koansy możesz też robić z poziomu IntelliJ za pomocą pluginu EduTools.

Czytaj, oglądaj, ucz się…

W internecie jest już sporo wykładów, tutoriali i blogów o Kotlinie. Niezależnie czy planujesz robić Androida (Kotlin for Android), back-endy (Kotlin for Server Side), front-endy (Kotlin for JavaScript) czy nawet native (Kotlin Native) – na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Oczywiście w pierwszej kolejności polecam #Kotlin na tym blogu – wystarczy kliknąć TUTAJ 😉

Zacznij robić coś sensownego

Człowiek najlepiej uczy się poprzez praktykę. Może masz pomysł na jakąś prostą apkę? TODO lista? Kalkulator? Książka kucharska? Śpiewnik gitarowy? Cokolwiek co sprawi Ci przyjemność, i będzie po prostu działało.

Nie masz żadnego ciekawego pomysłu? To żadna wymówka! Poniższa lista zawiera ich ponad 200. Na pewno znajdziesz coś dla siebie 😉

Przepisz projekt z Javy na Kotlina

Jeśli masz już istniejący projekt napisany w Javie (np. projekt w firmie), to świetnym pomysłem (zarówno edukacyjnym, jak i biznesowym) może być jego stopniowe przepisywanie na Kotlina. I o tym jest kolejny rozdział…

Java + Kotlin = ❤

Kotlin jest stworzony do współpracy z Javą w jednym projekcie. Twórcy (JetBrains) wiedzą, że (przynajmniej narazie) w praktyce mamy zwykle do czynienia z istniejącym projektem napisanym w Javie, i chcemy stopniowo (klasa po klasie) przechodzić z Javy na Kotlina.

Dodajemy Kotlina do projektu Javowego

Jeśli nasz istniejący projekt korzysta z Gradla lub Mavena, i nie jest zbyt skomplikowany, to dołączenie Kotlina jest naprawdę proste. Klikamy tylko: Tools > Kotlin > Configure Kotlin in Project.

Jeśli natomiast projekt jest bardziej skomplikowany (w sensie zależności, build systemu itp.) to możliwe, że automat nie wystarczy, i trzeba będzie samemu trochę pogrzebać w build.gradle / pom.xml – oczywiście wg tutoriali zamieszczonych na kotlinlang.org: Using Gradle, Using Maven.

Konwersja plików Javy do Kotlina

Kiedy już mamy skonfigurowany projekt Java+Kotlin, to mega przydatną funkcją jest konwersja plików Javy do Kotlina. Moim zdaniem jest to genialny sposób nauki składni nowego języka.

Aby to zrobić, otwieramy dowolny plik *.java i klikamy: Code > Convert Java File to Kotlin File i voila!

Wygenerowany kod nie jest idealny (czyt. idiomatyczny), ale na pewno stanowi ciekawy materiał do analizy.

Podsumowanie

I to tyle na dziś. Mam nadzieję, że ten wpis stanowił dla Ciebie wartościowe wprowadzenie w świat Kotlina. Jeśli tak, to może warto polecić go swoim znajomym? Może oni też chcieliby zacząć swoją przygodę z Kotlinem, tylko nie wiedzą jak? 😉

Z mojej strony to wszystko. Do następnego wpisu!

 

Nie przegap kolejnych wpisów - subskrybuj!

5 komentarzy

  1. Szkoda, że nie zrobisz kursu pisanego o Kotlinie. Jest wielu młodych programistów których interesuje Kotlin i chcieliby uczyć się od razu Kotlina od podstaw pomijając Javę.

Dodaj komentarz