Introduction to Functional-Reactive Programming. Moje drugie wystąpienie!

W zeszłym tygodniu miałem przyjemność prowadzić swój drugi w życiu wykład! Odbył się on na inauguracyjnym spotkaniu nowego sezonu Bydgoszcz JUG, 14. września.

Przy tej okazji ustanowiłem swój osobisty rekord – ponad 100 osób na widowni! 😉

Tym razem podjąłem tematykę programowania funkcyjno-reaktywnego. Skąd ten pomysł? Po pierwsze, sam od początku roku eksperymentuję z tą technologią. Po drugie, bardzo szybko odkryłem brak dobrych materiałów do jej nauki, i chciałbym choć trochę zapełnić tę lukę.

Za główny cel postawiłem sobie jak najbardziej obrazowo wytłumaczyć to skomplikowane zagadnienie. Miał to być taki wstęp wstępów. Trampolina, która da minimum potrzebnej wiedzy, i zachęci do dalszego zgłębiania tematu.

Jeśli byłeś na widowni, daj mi znać: co Ci się podobało? a co mógłbym poprawić? Możesz to zrobić tutaj w komentarzu, na fejsie, lub w anonimowej ankiecie. Za wszelką krytykę z góry dziękuję 😉

Prezentacja

Tak jak poprzednio, udostępniam slajdy:

A tutaj nagranie z wystąpienia:

Dodatkowe materiały

Dla zainteresowanych tematem, polecam kilka źródeł, z których sam korzystałem.

Programowanie funkcyjne

Tak jak mówiłem w prezentacji, punktem wyjścia do programowania funkcyjno-reaktywnego jest programowanie funkcyjne. Poniżej kilka tytułów, które wprowadzą Cię w świat FP:

  • Functional programming in Java” by Venkat Subramaniam – świetna książka wprowadzająca w świat programowania funkcyjnego w Javie. Ciekawe, praktyczne przykłady, opisane przystępnym językiem
  • Refactoring to Functional” by Hadi Hariri – seria artykułów traktująca o zupełnych podstawach FP
  • Functional Programming Patterns” by Michael Bevilacqua-Linn – ta książka jest już trochę cięższa. Jednak pozwala ugruntować wiedzę. Szczególnie ciekawy jest rozdział o tym, jak zastąpić popularne wzorce projektowe ze świata obiektowego, odpowiednikami funkcyjnymi.

Programowanie funkcyjno-reaktywne

Jedną z większych barier przy nauce programowania reaktywnego jest niewielka liczba dobrych (czyt. tłumaczących w prosty sposób) publikacji na ten temat. Poniżej kilka lepszych, które udało mi się znaleźć:

Co dalej?

Oczywiście polecam swój poprzedni wykład – „Introduction to Kotlin”. Wygodny i nowoczesny język znacznie uprzyjemnia pracę, również z programowaniem reaktywnym 😉

 

Nie przegap kolejnych wpisów - subskrybuj!

6 komentarzy

    1. Cześć 🙂 Nie mam pojęcia. Też na niego czekam. Niestety, ale jesteśmy zdani na łaskę BydgoszczJUG 😉 Najlepiej zapisz się na newsletter, albo obserwuj na fejsie – pewnie o tym powiadomię 😉

Dodaj komentarz